Så mycket publik snittar lagen i Ekstraliga – imponerande siffror

- Annons -Annons för ESS Play

Speedway i Polen är någonting extra, det är ofta extremt välfyllda läktare på matcherna.

- Annons -

I Sverige kan vi konstatera att publiksnittet gick upp i år. Bäst snitt hade Västervik med 3719 personer per match.

Hur ser det ut i Polen då? Det ska vi gå igenom nu.

Publiksnitt
1. Wroclaw, 13547
2. Gorzow, 11061
3. Czestochowa, 10150
4. Lublin, 9302
5. Torun, 8828
6. Leszno, 8563
7. Krosno, 6929
8. Grudziadz, 6270

- Annons -

Wroclaws publiksnitt är extra imponerande med tanke på att arenan tar 13675, det är med andra ord nästan utsålt varje match. Värt att notera är även att Lublin hade utsålt på varje match.

Statistiken är hämtad från Ekstraligaappen.

Adam Holman
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. På sikt avgör det om sidan hamnar bakom betalvägg eller inte. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36

Kära läsare! Vi ser att många uppskattar sidan, men ändå är det bara några få procent som swishar en tia i månaden. Vi önskar att alla som läser regelbundet bidrar – det skulle göra stor skillnad. Arbetet tar mycket tid och innebär en del kostnader. En tia från respektive läsare hjälper oss att utveckla och hålla sidan levande.
Tack på förhand!
Swish: 123 090 82 36
Bankgiro: 5631–7373

Senaste artiklarna

- Annons -