För att läsa artikeln måste du vara prenumerant och inloggad
Fredrik Lindgren siktar på att bli världsmästare.
Han har nästan allting som krävs för det.
Men en viktig detalj saknas för att nå dit.
Lindgren går stenhårt för att bli världsmästare i år. Och förutsättningarna finns där, absolut. Han har rutinen, han har farten och han är för det mesta med i toppen av tävlingarna.
Men för att bli världsmästare är det främst en sak han behöver jobba på. Det går inte att vara så dålig i kvalen som han är. I dag kom han näst sist och fick på så vis välja nummer sent. Ett svårt nummer, nummer 15 som kommer ge honom en lång väg in i tävlingen.
Så som sporten har utvecklat sig med kval och dylikt så har man inte råd med det och du blir inte världsmästare om du hela tiden är på nedre halvan i kvalen.
Det är nog illa att tappa valen, som han gjorde i dag. Men än värre kommer det bli när sprintracen drar igång. Där finns det ytterligare poäng att tappa.
Mycket är positivt kring Fredrik Lindgren och han har mycket av det som krävs för att bli världsmästare. Men fixar han inte till den här detaljen kommer det nog inte gå att bli världsmästare.
Adam Holman
foto: Erik Kruse


