För att läsa artikeln måste du vara prenumerant och inloggad
För ett år sedan började Brady Kurtz knapra in på Bartosz Zmarzlik.
Till slut föll han med en poäng i jakten på VM-guldet.
Nu leder Kurtz med tre poäng. Kanske kan det förändra utgången i år?
Innan fredagen och lördagen i Manchester tycker jag inte att Brady Kurtz har haft den där riktiga spetsen i år som förra året.
Men under de här två tävlingarna såg det annorlunda ut. Australiensaren flög fram och övertygade stort på sin hemmabana i Manchester. En andraplats under fredagen och en seger under lördagen talar sitt tydliga språk.
Det är till och med så bra så att han nu leder VM-serien över Bartosz Zmarzlik med tre poäng.
Den såg jag faktiskt inte komma. Inte alls. När Dan Bewley och Fredrik Lindgren föll bort trodde jag faktiskt att Bartosz Zmarzlik skulle segla iväg i toppen.
Men så blev det inte. Inte alls.
När man tittar på tabellen nu ska man ha i åtanke att Brady Kurtz för ganska exakt ett år sedan började sin resa på att snuva Zmarzlik på VM-titeln. Det misslyckades med en poäng då.
Men då ska man komma ihåg att efter fyra ronder förra året var Kurtz nio poäng efter Zmarzlik. Nu leder Kurtz alltså med fyra.
Och då har vi precis som förra året ett GP i Målilla där han kört många år, och ett GP i Wroclaw där han kör nu.
Vad det säger återstår att se. Men med förra årets makalösa andra halva av Kurtz färskt i minnet så kan vi i alla fall konstatera att han har alla förutsättningar att utmana på allvar, igen.
Det är positivt för hela serien.
Resultat
1) Brady Kurtz, 20
2) Michael Jepsen Jensen, 18
3) Bartosz Zmarzlik, 16
4) Jack Holder, 14
5) Max Fricke, 12
6) Jason Doyle, 11
7) Jan Kvech, 10
8) Kacper Woryna, 9
9) Kai Huckenbeck, 8
10) Robert Lambert, 7
11) Leon Madsen, 6
12) Patryk Dudek, 5
13) Anders Thomsen, 4
14) Andzejs Lebedevs, 3
15) Tom Brennan, 2
16) Nazar Parnicki, 1
Adam Holman
foto: Erik Kruse


