Det har blivit dags att ta ut veckans startsjua för premiären i årets Bauhausliga. Uttagningen görs efter rådande snittregler och svensköverenskommelse.
1) Andreas Lyager, Piraterna, 17 poäng
– Otroligt imponerande prestation, en av få förare som kom upp i nivå i Piraternas lag. Nådde en nivå jag inte visste att han hade.
2) Oskar Polis, Vargarna, 13 poäng
– Första gången någonsin på Norrköpings bana. Tappade endast två poäng under hela tävlingen, bidrog starkt till segern.
3) Fredrik Lindgren, Västervik, 14+1 poäng
– Tillbaka i svensk speedway, och det med besked. Körde fullt med bonus och såg ruggigt snabb ut.
4) Timo Lahti, Dackarna, 12+1 poäng
– Slog Zmarzlik i sitt första heat och fortsatte sedan på den inslagna vägen. Presterade bättre än vad jag hade förväntat mig.
5) Bartosz Zmarzlik, Lejonen, 16 poäng
– En av få förare i Lejonen som kom upp i nivå.
6) Victor Palovaara, Vargarna, 7+2 poäng
– Har en viktig roll i Vargarnas uppställning och gjorde det väldigt bra. Vill studsa tillbaka efter en tuff säsong och det lyckades han med direkt.
7) Rasmus Karlsson, Indianerna, 5+1 poäng
– Otrolig förstasväng i sitt andra heat där han mycket elegant rundade Tom Brennan. Visade vilken klass han håller och att det finns mycket att bygga på under säsongen.
Snitt: 10.021
Poäng: 84+5
Som vanligt finns det flera förare som var nära att komma med.
Redaktionen
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. På sikt avgör det om sidan hamnar bakom betalvägg eller inte. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36 Bankgiro: 5631–7373
[…] Veckans startsjua omgång 1: ”Otroligt imponerande” […]