För att läsa artikeln måste du vara prenumerant och inloggad
Vargarna gör sin tredje raka säsong i Bauhausligan.
Efter två tuffa år spänner man nu bågen rejält.
– Nu ska det börja märkas skillnad, säger lagledare Mikael Wirebrand.
Vargarnas två senaste säsonger har slutat i en åttondeplats och en sjundeplats. Inför årets säsong satsar man dock rejält och har en plan på hur man ska avancera i tabellen och få fler personer på läktaren.
– Det känns som att vi tagit något steg till och har struktur på det. Det känns spännande, det blir en del nytt men vi har ändå kvar stommen. Vi har ett par, tre meriterande heatledare, sen har vi ett gäng där bakom som kan bli väldigt spännande, säger lagledare Mikael Wirebrand.

Han nämner sedan några av de förare han tycker kan bli spännande.
– Norick Blödorn tror jag kommer ta ett steg till, jag vet att Jakub Miskowiak är jätteladdad för att ta sig upp dit han har varit snittmässigt. Wiktor Przyjemski är väl topp tia i snittligan i Polen, så det är inget nytt namn. Maksymilian Pawelczak är jättespännande, det ska bli kul att se vad han kan göra i Sverige.
– På svensksidan har vi bestämt vad vi vill. Filip Hjelmland och bröderna Selvin vet vad som förväntas, det känns bra tycker jag.
Lagets tydliga ledare under 2026 blir den rutinerade slovaken Martin Vaculik. Att få honom att skriva på var viktigt för resten av lagbygget.
– Det var ett jätteprio. Martins signing var det vi jobbade stenhårt för att få till som första person, för att resten skulle fungera. Det var diskussioner med Jaimon Lidsey och flera i laget vad vi behöver för att bli attraktiva under flera säsonger. Vi har märkt bland sponsorer att det fanns en efterfrågan. Utöver de förare vi signat så har det varit flera andra som varit intresserade på grund av att vi har Martin.
Reglerna justeras en del inför den kommande säsongen. Det blir bland annat ett sänkt taksnitt och det blir även nya regler kring reserverna och svenskarna.
– Vi hade vissa grejer vi behövde få igenom för att känna att det fungerade med Vargarnas ekonomi och filosofi. Från vårt håll är det ett regelverk som går åt rätt håll.

Vad kan man förvänta sig av Vargarna 2026?
– Vi ska upp ett snäpp i styrka, vi ska ta oss till slutspel. Det är det man kan förvänta sig. Sen får vi se vad placeringen blir i serien. Men slutspel är nummer ett, väl där så är det ju bra att gasa. Det tycker jag att vi har trupp till.
Vargarna har dragits med svaga publiksiffror de två senaste säsongerna. Det är någonting man jobbar hårt med att försöka förändra.
– Det är en röd tråd i allt vi gör. Vi hade en tydlig signal från styrelsen att vi skulle se till att få ett attraktivt lag på pappret. Utifrån det sen så har vi jobbat intensivt med hur vi ska synas, hur vi ska nå ut till partners inför matcher så att det stiger i Norrköping, inte bara centrum Norrköping utan i regionen. Vi kommer synas på helt andra sätt.
– Vi vidgar också vårat mediagäng, det är fler som kommer jobba med det, för att fortsätta vår utveckling. Det är viktigt för partners och för oss. Det finns en plan och en kalkyl kring vad vi vill göra och behöver göra. Det är fler som kommer in och vill vara med kring klubben.
Jag läste på ESS att det även blir en del förändringar kring banan?
– Vi gör en del i år, den stora delen planeras till nästa år. Det är en innerkant som vi gör av, men vi förändrar inte banans storlek eller radie i detta skede. Men det är ett startskott för att förändra banan. Sen kommer vi kanske jobba lite annorlunda med banan, men inte direkt förändring till 2026.
Mikael Wirebrand är tydlig med vad han hoppas få ut av 2026.
– Nu ska det börja märkas skillnad, inte bara på var vi är i serien utan hur vår publik och partners ser på oss. 2026 kommer vara viktigt för resten utav strategin och planen för var vi ska ta vägen.
Vargarna 2026
Martin Vaculik – 2,085 (Ny)
Frederik Jakobsen – 1,846 (Ny)
Jaimon Lidsey – 1,708
Norick Blödorn – 1,516
Wiktor Przyjemski – 1,514 (Ny)
Jakub Miskowiak – 1,462
Kevin Juhl Pedersen – 1,250
Maksymilian Pawelczak – 1,250 (Ny)
Filip Hjelmland – 1,135
Ludvig Selvin – 0,565 (Ny)
Christoffer Selvin – 0,500
Adam Holman
foto: Erik Kruse

