För att läsa artikeln måste du vara prenumerant och inloggad
Victor Palovaara gör sig redo för att köra Ben Fund Bonanza – en tävling som samlar in pengar till förarnas rehabilitering.
Även om det är ett starkt startfält så siktar han högt.
– Målet är alltid att vinna, säger han till Speedwayfans.se.

Victor Palovaara inledde säsongen förra veckan med att köra en träningsmatch mellan Redcar och Newcastle Diamonds. Där noterades han för nio poäng på fyra heat.
I dag är det dags igen. Den här gången en individuell tävling i form av Ben Fund Bonanza i Glasgow.
– De är kul att få en tävling till under bältet innan serien drar igång. Så man får upp tempot och få köra på en bana där de går fort och är mycket olika spårval, säger Victor Palovaara.
Vad betyder det att möta så starkt motstånd tidigt på säsongen?
– De ser ut att bli en bra tävling och de är många förare som är väldigt bra där borta, tror det är viktigt för min början på säsongen att få så tufft motstånd som jag kan för att komma igång.
Den leende värmlänningen har klart för sig vad som gäller under lördagen.
– Målet är alltid att vinna den blir de tufft men jag har chans med en bra dag så vi siktar på en bra placering.
Startlista Ben Fund Bonanza
1. Chris Harris
2. Peter Kildemand
3. Tom Brennan
4. Kyle Howarth
5. Justin Sedgmen
6. Nick Morris
7. Tate Zischke
8. Danny King
9. Dan Thompson
10. Kevin Juhl Pedersen
11. Victor Palovaara
12. Dan Gilkes
13. Ben Barker
14. Sam Hagon
15. Leon Flint
16. Kye Thomson
17. Ace Pijper
Tävlingen går att se som Pay Per View här.
Adam Holman
foto: Erik Kruse

