Nicki Pedersen ser ut att lämna högstaligan

- Annons -Annons för ESS Play

Nicki Pedersen ser ut att lämna högstaligan i Polen till nästa säsong. Det uppger han till Sportowefakty.

- Annons - Annons för Målillas GP

För några veckor sedan stod det klart att Nicki Pedersen inte kommer att bli kvar Holsted. En klubb som han representerat i 21 säsonger. Det blir inte heller någon fortsättning i Grudziadz i Polen.

Istället ser det ut som att han kommer att gå ner i den näst högsta ligan i Polen. Nicki bekräftar för Sportowefakty att han inte pratar med någon klubb i Ekstraliga.

Enligt den polska nyhetssajtens uppgifter ska det finnas intresse från Lodz, Bydgoszcz och Rzeszow.

Vilka får Wildcard? – Här är några som ligger bra till
- Annons -

Adam Holman
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. På sikt avgör det om sidan hamnar bakom betalvägg eller inte. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36

Kära läsare! Vi ser att många uppskattar sidan, men ändå är det bara några få procent som swishar en tia i månaden. Vi önskar att alla som läser regelbundet bidrar – det skulle göra stor skillnad. Arbetet tar mycket tid och innebär en del kostnader. En tia från respektive läsare hjälper oss att utveckla och hålla sidan levande.
Tack på förhand!
Swish: 123 090 82 36
Bankgiro: 5631–7373

Senaste artiklarna

- Annons -