Krisdrabbade klubben byter ut hela styrelsen

- Annons -Annons för ESS Play

Det stormar rejält kring Vetlanda speedway, på årsmötet valdes en helt ny styrelse. Det meddelar P4 Jönköping.

- Annons - Annons för Målillas GP

Det är dystra besked som kommer från Vetlanda speedway. Enligt Sveriges Radio har bolaget gått med miljonförlust flera år i rad, även före pandemin. I höstas upprättades en kontrollbalansräkning som måste göras när halva aktiekapitalet är förbrukat. Det var med nöd och näppe som klubben kunde betala sina omedelbara skulder.

Under uppmärksammade former hoppade dåvarande ordförande Christer Rudvall av. Under torsdagskvällen valdes en ny styrelse som nu vill blicka framåt.

– Jag tror samtliga i den nya styrelsen är eniga om att vi vill lägga allt gammalt groll bakom oss, säger nyvalda vice ordföranden Mia Kristofferson till P4 Jönköping.

- Annons -

Exakt hur illa läget i klubben är vet man inte innan bokslutet är klart i Juni. Det är oklart huruvida klubben kommer kunna betala ut löner eller inte.

Adam Holman
foto: Erik Kruse
Jag skulle uppskatta oerhört mycket om alla läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och jag lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36

Kära läsare! Vi ser att många uppskattar sidan, men ändå är det bara några få procent som swishar en tia i månaden. Vi önskar att alla som läser regelbundet bidrar – det skulle göra stor skillnad. Arbetet tar mycket tid och innebär en del kostnader. En tia från respektive läsare hjälper oss att utveckla och hålla sidan levande.
Tack på förhand!
Swish: 123 090 82 36
Bankgiro: 5631–7373

Senaste artiklarna

- Annons -