För att läsa artikeln måste du vara prenumerant och inloggad
Rospiggarna gör till den kommande säsongen ett stort arbete kring banan.
Tanken är att det ska leda till bättre speedway och en bättre upplevelse för publiken.
– Det ger förarna fler möjligheter till omkörningar och skapar en roligare och mer underhållande show för publiken, säger David Hillborg, som är ungdomsansvarig och med i klubbens bangrupp till Speedwayfans.se.

Ett omfattande arbete har gjorts på speedwaybanan i Hallstavik. Efter några säsonger där underlaget ibland hamnat i fokus görs nu någonting åt det.
– Vi har under en period arbetat med att förbättra banunderlaget på speedwaybanan. Banan har tidigare upplevts som ojämn i fästet, och därför har vi harvat upp den för att jämna ut materialet och samtidigt tillsatt nytt där det behövts, säger David Hillborg och fortsätter:
– För att få en riktigt bra grund tog vi in Hallstaviks Schakt AB. Det hjälpte oss att skapa en jämn profil över hela banan, då det funnits både svackor och höjder som påverkat körningen. De återställde även doseringen i ingångarna till kurvorna, vilket är viktigt för att banan ska vara körbar och förutsägbar.
Banan har även packats, vattnats och det har gjorts flera tester för att säkerställa att den håller den kvalité som klubben önskar.
– Vår förhoppning är att detta ska förbättra racingen genom att banan blir körbar på alla spår. Det ger förarna fler möjligheter till omkörningar och skapar en roligare och mer underhållande show för publiken.
– Hallstaviks bana är relativt liten men har rejält doserade kurvor. För att publiken ska få en riktigt bra upplevelse krävs att banan är pålitlig över hela ytan. Med den här banförbättringen hoppas vi att förarna kan använda hela banan och verkligen bjuda på en häftig show.
Adam Holman
foto: Erik Kruse


Tror detta kommer bli superbra! Har stora förhoppningar för vad dom kommer åstadkomma där.