För att läsa artikeln måste du vara prenumerant och inloggad
Västervi har ett bra läge att ta SM-guld. Mycket tack vare Tom Brennans insats i Västervik.
41–37. Där har ni Smedernas utgångsläge till nästa vecka.
– Det var bra, fyra poäng är bra. Det var starkt att vinna här, det är inte många lag som har gjort det. Det kunde ha varit mer, men vi är nöjda med fyra poäng, säger Tom Brennan.
Regnet ställde till det och då var inte ens britterna speciellt sugna att ge sig ut på banan igen.
– Det var det korrekta beslutet att ta tycker jag. Vi var redo att göra ett försök, men när regnet inte slutade så blir sikten ett problem.
Hur ser du på läget inför hemmamatchen?
– Vi vet att vi är starka hemma. Men alla deras förare är bra, så det gäller att vi är fokuserade och inte tar någonting för givet.
Brennan tappade endast en poäng, 11 av 12 möjliga. En viktig insats för att laget skulle kunna vinna matchen.
– Det var okej, det är skönt att köra in poäng för Västervik. De har gett mig chansen hela säsongen. Det är skönt att betala tillbaka till dem.
Adam Holman
foto: Erik Kruse


[…] Brennan hjälte när Västervik satte sig i guldläge: ”Skönt att betala tillbaka” […]