För att läsa artikeln måste du vara prenumerant och inloggad
Rospiggarna har en förare för mycket i sin trupp. Det gör att en av dem kommer få inleda säsongen på sidan av.
Det är nu klart vem det blir.
– Det föll sig ganska naturligt, säger klubbchef Alexander Edberg.
Under lördagen är det deadline för värvningar till Bauhausligan, det innebär att Rospiggarna behöver fatta ett beslut kring vem som ska inleda utanför den trupp på sju förare med snitt över 1,249.
– Vi skulle ha in en ersättare för Philip Hellström Bängs och Adam Bubba Bednar hade skola i maj. Nu kortades Philip Hellström Bängs straff och då är han med i truppen. Bednar kommer starta utanför i maj och sen kommer han ersätta någon, säger Alexander Edberg till Speedwayfans.se.

Vem som kommer att skrivas ut när Bednar kommer tillbaka är inte klart.
– Det får man se helt enkelt vem det blir, det blir lite konkurrens, det kanske är jättebra att det blir så.
Men det återstår ett frågetecken kring ”Piggarna”. Alla lag i Bauhausligan ska ha två svenskar med snitt under 1,249 varje vecka. Rospiggarna har nu bara en kontrakterad.
Mycket talar för att det blir Ludvig Lindgren som tar den platsen. Men Alexander Edberg vill inte svara på hur planen ser ut på den fronten.
– Vi får se, jag har ingen kommentar på det just nu.
Adam Holman
foto: Erik kruse

