För att läsa artikeln måste du vara prenumerant och inloggad
Lodz tog under söndagen emot Leszno på hemmabanan.
Då gjorde Oliver Berntzon sin första match för säsongen.
– Helt okej, ger han sig själv i omdöme när Speedwayfans.se når honom.

Ett efter ett kommer de polska lagen igång inför säsongen. I dag var det Lodz tur att starta upp mot Leszno som redan hunnit med en match.
I Lodz kör svenske Oliver Berntzon, han noterades för 7+2 poäng på sina fyra heat.
– Helt okej, det gick lite upp och ned. Banan var inte som vi haft den på våra träningar. Men det är som det brukar vara på våren, det blir lite snurrigt. Det blir lite ändringar hela tiden när banan inte har satt sig. Men det var stabilt ändå.
Hur kändes körningen?
– Jag tycker den var bra, i första heatet startade jag från bana fyra, körde om båda och så tog vi en femetta. Då gjorde jag inga stora grejer till mitt andra heat och hängde inte med överhuvudtaget. I mitt tredje heat hade jag gjort en del ändringar, då vann jag med en hel raka. Då gjorde jag inga ändringar och hängde inte mitt igen.

Så här tidigt på säsongen tar man dock inte med sig så mycket från matcherna.
– Ingenting egentligen, men det är skönt att veta att man fortfarande kan köra. Mer än så säger det väl egentligen inte. Alla testar grejer, olika saker. Man vet inte vem som är på sin fulla potential redan nu.
Men de öppna tävlingarna kan man dra lite större växlar av?
– Ja, det skulle jag absolut säga. Där finns det någonting att köra om, pengar eller ett pris. Då kommer förarna med sina bästa grejer, speciellt om det är många bra förare med.
Nu väntar en ledig dag för Berntzon innan det på tisdag är dags för matcher under både tisdag och onsdag.
Lodz: 47
1. Marcin Nowak – 8 (0,3,2,3,0)
2. Villads Nagel – 9+1 (3,2*,0,2,2)
3. Szymon Szlauderbach – 7+1 (2,1*,2,2)
4. Zach Cook – 5+1 (t,2,1*,-,2)
5. Oliver Berntzon – 7+2 (2*,1,3,1*)
6. Kacper Halkiewicz – 4 (3,1,0)
7. Krzysztof Lewandowski – 6+2 (2*,3,0,1*)
8. Dan Thompson – 1 (1,0)
9. Seweryn Orgacki – körde inte
Leszno: 43
1. Piotr Pawlicki – 8 (1,3,1,2,1)
2. Nazar Parnicki – 11+1 (0,2*,3,3,3)
3. Kacper Mania – 5+1 (3,0,1*,0,1)
4. Keynan Rew – 7 (2,3,2,N)
5. Grzegorz Zengota – 10 (1,R,3,3,3)
6. Filip Gano – 0 (0,FX,N)
7. Marcel Juskowiak – 2 (1,1,0,0)
8. Kacper Zieliński – 0 (0)
Resultatet är hämtat från Sportowefakty.
Adam Holman
foto: Erik Kruse

