Bellego klar för indianerna

- Annons -Annons för ESS Play

Indianerna släpper idag sin andra förare till säsongen 2022. Det är David Bellego som är klar för klubben. Bellego har de senaste säsongerna kört för Masarna i Sverige. Idag står det alltså klart att det inte blir någon fortsättning i Avestaklubben.

Lagledare Peter Johansson säger i en intervju till klubbens hemsida att han varit intresserad av Bellego i flera år och att intresset ökade när han körde bra i Kumla i grundserien i år.

- Annons - Annons för Målillas GP

Bellego gjorde en bra säsong och snittade 1.846 poäng per heat.

Indianerna 2022
David Bellego 1.846
Norbert Krakowiak 1.250

Adam Holman
foto : Roffe Lundstedt

Kära läsare! Vi ser att många uppskattar sidan, men ändå är det bara några få procent som swishar en tia i månaden. Vi önskar att alla som läser regelbundet bidrar – det skulle göra stor skillnad. Arbetet tar mycket tid och innebär en del kostnader. En tia från respektive läsare hjälper oss att utveckla och hålla sidan levande.
Tack på förhand!
Swish: 123 090 82 36
Bankgiro: 5631–7373

Senaste artiklarna

- Annons -