För att läsa artikeln måste du vara prenumerant och inloggad
Följa John är ofta ett användbart ord när man pratar eller skriver om Prags Grand Prix.
Jag har tidigare gått så långt så jag sagt att man ska fimpa GP-speedwayen i staden och istället åka dit på semester endast.
Men inte i dag, det här var någonting annat.
Normalt sett kanske jag inte hoppar jämfota av glädje när kalendern visar Prags Grand Prix. Jag har sett flera ruggigt trista tävlingar därifrån och av historian att döma kunde man ju tänka sig att det var något liknande som väntade i kväll.
Men icke sa Nicke.
Efter ett par följa John-heat där bana ett som brukligt var överlägsen så öppnade det upp sig ordentligt. Plötsligt gick det att åka på yttern och killarna började satsa utav bara f*n.
Långt ut i kurvorna så att de studsade i staketet på rakan och nästan var på väg igenom, stängda dörrar och vågade styrningar.
Långt ifrån de start till mål man normalt har fått se.
Det här var allt annat än tråkigt, allt annat än förutsägbart. Ja, det här var till och med riktigt bra. Riktigt bra!
Kanske det bästa GP:T som jag har sett i Prag? Jag minns att 2023 också var bra. Men fasen vet om inte det här var några snäpp bättre.
GP-serien behöver bra tävlingar och detta var verkligen ett steg i rätt riktning. Härligt att se.
Resultat
1. Leon Madsen, 20
2. Brady Kurtz, 18
3. Bartosz Zmarzlik, 16
4. Michael Jepsen Jensen, 14
5. Jack Holder, 12
6. Kacper Woryna, 11
7. Dominik Kubera,10
8. Andzejs Lebedevs, 9
9. Jason Doyle, 8
10. Max Fricke, 7
11. Robert Lambert, 6
12. Patryk Dudek, 5
13. Anders Thomsen, 4
14. Jan Kvech, 3
15. Nazar Parnicki, 2
16. Adam Bednar, 1
17. Daniel Klima – körde inte
18. Adam Nejezchleba – körde inte
Artikeln uppdateras med fullständigt resultat.
Adam Holman
foto: Erik Kruse


