Peter Johansson inför premiärmatchen: ”Har inte gett oss de bästa förutsättningarna”

- Annons -Annons för ESS Play

Indianernas uppladdning inför premiärmatchen har inte riktigt varit som planerat. Trots det har Peter Johansson en positiv känsla inför mötet med Piraterna.

- Annons - Annons för Målillas GP

Under tisdagskvällen inleds Bauhausligan, för Indianernas del innebär det att man välkomnar Piraterna till Kumla. Lagledare Peter Johansson berättar att förutsättningarna inte har varit optimala.

– En premiär är alltid en premiär, vi har inte kunnat köra Press and Practice som vi hade tänkt oss. Träningen som vi skulle haft idag fick vi även ställa in på grund av regnet igår. Vi har inte gett oss själva de bästa förutsättningarna, men vi har ett bra lag och ska kunna vara bättre än dem på de flesta positionerna.

Vad blir nyckeln till att vinna?

- Annons -

– Det blir en tuff och jämn match. Piraterna är bättre än vad de har varit på många år. Det gäller att vi lyckas vara lite bättre i alla kategorier i laget.

Hur är formen på killarna?

– Den är bra tycker jag, de har levererat på bra nivåer i individuella tävlingar och i ligorna. Det finns några frågetecken men som helhet är den god, avslutar Peter Johansson.

Adam Holman
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. På sikt avgör det om sidan hamnar bakom betalvägg eller inte. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36

Kära läsare! Vi ser att många uppskattar sidan, men ändå är det bara några få procent som swishar en tia i månaden. Vi önskar att alla som läser regelbundet bidrar – det skulle göra stor skillnad. Arbetet tar mycket tid och innebär en del kostnader. En tia från respektive läsare hjälper oss att utveckla och hålla sidan levande.
Tack på förhand!
Swish: 123 090 82 36
Bankgiro: 5631–7373

Senaste artiklarna

- Annons -