Under lördagen dundrar årets EM-säsong igång. Det är ett intressant startfält som gör upp.
Jag gillar EM-serien. Det har ofta en härlig mix av nytt och gammalt, förare som är på väg upp och förare som varit väldigt bra, fortfarande håller hög klass, men som i ärlighetens namn kanske har sina bästa dagar bakom sig.
Det brukar kunna bli bra speedway och det känns som att det är en väldigt bra skola för ”nya förare”.
Extra spännande blev det sedan man för några år sedan gjorde så att EM-vinnaren fick en plats i GP-serien. Det ger en värdefull krydda och är givetvis betydligt större och viktigare än EM-titeln i sig.
Så vem tar det i år? Min känsla är kanske inte helt oväntat att Michael Jepsen Jensen kommer utmana om det. Han har varit otrolig hela året och det känns inte som en alltför vågad gissning att tro att han kan ta det.
En annan förare som visad god form och som är desperat för att komma tillbaka till GP-serien är Patryk Dudek. Han kom trea när han fick wildcard till GP-tävlingen i Warszawa och visade genom det att han ska vara permanent i serien.
Man kan heller aldrig räkna bort Leon Madsen och Andzejs Lebedevs. Två rutinerade EM-rävar som alltid är med däruppe och utmanar.
Det här ska bli intressant!
Adam Holman
foto: Erik Kruse