För att läsa artikeln måste du vara prenumerant och inloggad
Västervik förlorade det första finalmötet med fyra poäng efter en tajt match i Målilla.
– Gäller att få igång några förare som inte körde så bra idag, säger Västerviks lagledare Mikael Teurnberg till Speedwayfans.se.

Västervik fick en bra start på matchen då de inledde med en fyrtvåa och höll jämna steg med Dackarna. Efter tio heat hade avståndet vuxit till åtta poäng. Då svarade gästerna med två femettor och minskade underläget.
– Det var tajt. Som matchen utvecklade sig så är det ett okej resultat, men nu gäller det att vända det här, säger Mikael Teurnberg.
Inför den första finalen tvingades Västervik till en sen förändring. Detta efter att VM-ledaren Robert Lambert i söndags skadades under en ligamatch i Polen. Som skadeersättare tog klubben in Max Fricke. Enligt Teurnberg krävdes ett intensivt arbete för att få australiern på plats med kort varsel.
– Det är inte bara att ringa hit honom. Allting var väldigt intensivt och inte lätt att lösa på några timmar med Polen. Men han gjorde det bra. Utan Fricke hade det blivit tufft.
– Samtidigt var det så klart ett stort avbräck att förlora Robert Lambert som är världens bästa förare. Men det är ingenting att fundera på. Vi får göra det bästa av situationen och jobba vidare med det vi har.

Nästa vecka väntar returmötet i Västervik. Teurnberg hoppas då få bättre utdelning från några av förarna och lyfter fram fördelen av att få avgöra på hemmaplan.
– Det gäller att få igång några förare som inte körde så bra idag. Sen är vi starka hemma, det är vår hemmabana, så det gäller att försöka få en bra start. Det är bara att jobba på, avslutar Mikael Teurnberg.
Dackarna: 47
1. Patryk Dudek, 12 (2,3,3,3,1)
2. Bastian Pedersen, 1+1 (0,1*,0,0)
3. Artem Laguta, 13+1 (1*,3,3,3,3)
4. Matias Nielsen, 5+1 (2,0,2*,1)
5. Andreas Lyager, 6 (3,2,0,1)
6. Tomas H Jonasson, 2+1 (2*,0,R,R)
7. Avon Van Dyck, 8+1 (3,2,2*,1)
Västervik: 43
1. Max Fricke, 11+1 (3,2,3,1*,2)
2. Mads Hansen, 5+2 (1,1*,1,2*)
3. Jacob Thorssell, 8 (3,2,3,0,0,)
4. Grzegorz Zengota, 6+1 (0,3,1*2)
5. Rohan Tungate, 4+1 (1*,1,0,2)
6. Anton Karlsson, 3+1 (R,FX,1,2*)
7. Victor Palovaara, 6 (1,2,0,3)
Isac Björkholm
foto: Erik Kruse

