- Annons -Annons för ESS Play
- Annons -

Teurnberg möter ”sitt lag” – så är statusen på storstjärnan: ”Hoppas att det inte ska påverka”

Rospiggarna tar emot Dackarna på hemmabanan i Hallstavik. Då möter Mikael Teurnberg sitt gamla lag.

- Annons - - Annons - Annons för Mållllas GP

Inför årets säsong kom Mikael Teurnberg tillbaka till Rospiggarna efter några säsonger i Målilla. Någonting som gör att han har full koll på motståndet.

– Ja, jag känner ju killarna och har väl haft allihopa utom Pawel (Przedpelski). Det är ju lite mitt lag det här, eftersom jag personligen värvat in dem. Det är mitt lag på något vis, men om jag kan utnyttja det på något vis? Jag vet ju lite vilka ömma punkter de har, men samtidigt är det jäkligt skickliga förare när det stämmer. Vi måste få hål på Dackarna tidigt. Det har ju varit lite turbulent på sistone. De har fått stuva om, så jag hoppas att det är fortsatt lite rörigt hos dem, säger han till Norrtelje Tidning.

Till tisdagens match kommer Anton Jansson in i Rospiggarna. Han ansluter på ett lån från Smederna.

- Annons -

– Vi måste ju prova något, för det är reservplatserna som vi har förlorat på. Anton är inte någon fullfjädrad elitserieförare, men han är ung och har ett jävlaranamma som lyser igenom hans ögon. Det finns ett jäkla driv, det märker man bara under samtalen som vi har haft.

Artem Laguta har varit halvskadad sedan han för två veckor sedan gick omkull i Hallstavik. Någonting som påverkat resultaten på slutet.

– Jag pratade med hans manager i fredags och han har kanske inte haft några höjdarmatcher här, men det finns inga andra signaler än att han kör. Han har ju sin handskada och åker med ett specialskydd, men vi hoppas att det inte ska påverka alltför mycket. Han går på behandling också och blir bättre för varje dag. Det är ingenting att oroa sig för.

Redaktionen
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. På sikt avgör det om sidan hamnar bakom betalvägg eller inte. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36 Bankgiro: 5631–7373

Liknande artiklar

Kommentarer

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Translate

- Annons -

Dela artikeln

- Annons -

Senaste artiklarna