Talangens otroliga debut – vann första heatet i Bauhausligan

- Annons -Annons för ESS Play

Alfons Wiltander debuterar under tisdagen i Bauhausligan. Och vilken debut det blev.

- Annons -

– Jag ska försöka göra fyra riktigt fina varv, tar jag poäng är det en bonus sa han inför tävlingen.

Det blev betydligt bättre än så. I debuten för moderklubben tog han starten i reservheatet från bana fyra och vann före lagkamraten Robert Chmiel.

En otrolig imponerande start på karriären som Bauhausligaförare.

Efter tre heat leder Lejonen över Indianerna med 12–6.

Brittiska finalen har körts – han fick wildcard till Manchester
- Annons -

Adam Holman
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. På sikt avgör det om sidan hamnar bakom betalvägg eller inte. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36 Bankgiro: 5631–7373

Kära läsare! Vi ser att många uppskattar sidan, men ändå är det bara några få procent som swishar en tia i månaden. Vi önskar att alla som läser regelbundet bidrar – det skulle göra stor skillnad. Arbetet tar mycket tid och innebär en del kostnader. En tia från respektive läsare hjälper oss att utveckla och hålla sidan levande.
Tack på förhand!
Swish: 123 090 82 36
Bankgiro: 5631–7373

Senaste artiklarna

- Annons -