Eddie Bock har gjort sitt i Masarna. I alla fall för den här gången, under tisdagskvällen stod det klart att han lämnar klubben.
Lokala föraren Eddie Bock skadade sig i början på juni. När han sedan var tillbaka gick det inte så bra i bortamatchen mot Njudungarna. Därefter var han utanför laget i två veckor.
När veckans lag släpptes var han utanför på nytt.
– När Liljekvist (Alexander) skickade ut laget till veckans match mot Griparna var det bara sex förare så jag skrev att jag kan vara med. Och att han skulle höra av sig när han hade bestämt sig, säger Eddie Bock till Avesta Tidning.
– Han sa att de hade bestämt att köra med Kevin (Juhl Pedersen) i stället. Jag sa att du får skriva ut mig ur truppen på direkten, och att jag inte behöver någon förklaring.
Eddie Bock har hållit den nivå som han kom överens om med klubben inför säsongen. Nu väljer han alltså att lämna Masarna.
– Jag har inget intresse av att köra för dem mer i år. Nu räcker det Jag har varit snäll mot dem så många gånger, jag vill inte vara en förare som ska köra för att de ska spara pengar. Jag vill ha en plats i laget när jag hållit mitt löfte om 1.0 i snitt, säger Eddie Bock.
Adam Holman
foto: Erik Kruse