Tre svenskar kör under söndagseftermiddagen en stortävling i polska Gniezno. De möter ett startfält med flera av världens bästa förare. I inledningen av tävlingen är det framförallt en svensk som övertygar.
Efter en tuff start, med en nolla i sitt första heat för dagen har Casper Henriksson höjt sig ordentligt. I sitt andra heat blev det en andraplats och i sitt tredje en trepoängare.
Fem poäng på tre heat placerar Henriksson på en sjätteplats efter de tre inledande omgångarna. Före stora namn som Jason Doyle, Jack Holder, Patryk Dudek och Piotr Pawlicki.
Oliver Berntzon ligger på en 16:e plats, Fredrik Lindgren ligger tvåa. Även om det ska noteras att han är en av få som hunnit köra sitt fjärde heat.
Adam Holman
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. På sikt avgör det om sidan hamnar bakom betalvägg eller inte. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36
[…] Succéstart för svenske talangen i stortävlingen […]