Sprintracet var mer underhållande än hela GP:t i Prag

- Annons -Annons för ESS Play

Manchesters GP har knappt hunnit börja. Men det har redan bjudit på mer underhållning än den GP-tävling som kördes i Prag för två veckor sedan.

- Annons -

Prags Grand Prix var om man ska vara helt ärlig ett av de sämsta GP:n jag någonsin skådat. Det bidrar till att suget och förhoppningen över att se någonting helt annat är enormt.

Och efter att ha sett sprintracet som gick av stapeln under eftermiddagen så känns det som att utsikterna är mycket goda. Sprintracet (man kan säga vad man vill om det fenomenet), men det var faktiskt väldigt underhållande.

Precis som man önskade att speedwayen ska vara lite oftare, inte förutsägbart och med en hård och härlig kamp hela vägen in till mållinjen mellan Zmarzlik och Kurtz.

- Annons -

De åkte i åklinjer som kändes långt ifrån självklara, det var underhållande och spännande.

Det lovar gott inför kvällen. Förväntningarna har höjts rejält.

Adam Holman
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36 Bankgiro: 5631–7373

Kära läsare! Vi ser att många uppskattar sidan, men ändå är det bara några få procent som swishar en tia i månaden. Vi önskar att alla som läser regelbundet bidrar – det skulle göra stor skillnad. Arbetet tar mycket tid och innebär en del kostnader. En tia från respektive läsare hjälper oss att utveckla och hålla sidan levande.
Tack på förhand!
Swish: 123 090 82 36
Bankgiro: 5631–7373

Senaste artiklarna

- Annons -