För att läsa artikeln måste du vara prenumerant och inloggad
Smederna gör sig redo för att åka till Gislaved och möta Lejonen på bortaplan
En bana där Smederna gjort flera bra matcher de senaste åren.
– Men man vinner inga matcher på gamla meriter, säger Smedernas lagledare Jerker Eriksson till Speedwayfans.se.
Lejonen och Smederna har vuxit fram till lite av ett rivalmöte. Inte minst då lagen sprungit på varandra flera gånger i viktiga matcher. Inte minst SM-finalen 2022.
Nu vill Smederna ha revansch efter att snöpligt ha förlorat mot Västervik i sista heatet i förra matchen.
– Det är alltid roligt att möta Lejonen, oftast tuffa matcher. Bra lag, så även denna gång. De har några riktigt starka toppar, en tuff nöt att knäcka. Men inspirerande, säger Jerker Eriksson.
För att vara framgångsrika i tisdagens match finns det några saker som Jerker Eriksson ser som nycklar.
– Vi måste hålla ner poängen för deras tvåa och fyra, i det här fallet Pawel Przedpelski och Casper Henriksson. Sen behöver vi vinna reservmatchen om vi ska ha någon chans att vinna. Vi vet att Kacper Woryna och Bartosz Zmarzlik är bra både hemma och borta.
2022 vann Smederna SM-guld i Gislaved och 2025 avslutade de Lejonens säsong där. I båda dubbelmötena vann Smederna bortamatchen. Utöver det vann man även i grundserien 2022 och 2023.
2024 fick man däremot stryk med 63–27.
– Vi har haft någon riktig plump i Gislaved, men annars har vi ganska bra stats där. Men man vinner inga matcher på gamla meriter.
För de som gillar att se svenska matcher blir tisdagens möte perfekt.
– Det är kul att det är sex svenskar på startlinjen. Det blir en match i matchen.
Smederna kommer att köra Riders Replacement för Gleb Chugunov.
– Det fick bli så. Gleb känner fortfarande av smällen mot huvudet. Vi bestämde i samråd att det är bättre att han vilar ordentligt. Vi ville försöka ha så starkt lag som möjligt och då ansåg vi att det här är det starkaste. Jakub Jamrog var med två gånger förra säsongen och fick inte till det i Gislaved riktigt.

– Det är inte optimalt men vi tror att det ger oss störst chans att vinna matchen. Hade vi inte kört Riders hade vi fått flytta upp Joel Andersson på ordinarie och ta in Anton Jansson eller Leo Klasson på reserven. Men vi tycker väl inte att det har presterat på så vis i allsvenskan så att det gör oss starkare.
Mikel Andersen finns fortsatt på skadelistan. Även om det ser bättre ut.
– Jag hade kontakt med honom för ett par dagar sedan. Han hoppas vara igång inom ganska kort tid. Nu är det uppehåll nästa vecka och han skulle göra ett test om ett par veckor. Så det är nog inte så långt borta.
Smederna står efter de fem inledande matcherna på åtta inkörda poäng.
– Det har varit okej, kanske inte någon supermatch. Den bästa är nog i Motala, som lag. Det har inte varit några superinsatser från hela laget samtidigt. Vi hoppas att det kommer.
Laguppställningar
Lejonen
1. Kacper Woryna
2. Pawel Przedpelski
3. Bartosz Zmarzlik
4. Casper Henriksson
5. Maksym Drabik
6. Mathias Törnblom
7. Alfons Wiltander
Smederna
1. Kim Nilsson
2. Gleb Chugunov (R/R)
3. Maciej Janowski
4. Mathias Pollestad
5. Andzejs Lebedevs
6. Joel Andersson
7. Daniel Henderson
Adam Holman
foto: Erik Kruse


Ruskigt starkt av Smederna + en mkt spännande/underhållande match!