Jag kämpar för att hålla mig vaken, förhoppningsvis hinner jag skriva klart texten innan jag somnar. Vi får se.
För den som gillar fotboll var måndagen ett riktigt sömnpiller, Kosovo mot Sverige var en nattsvart historia med underhållningsvärde noll. Med den färskt i minnet tänkte jag att vi kanske kunde få se lite skön underhållning, i alla fall skönare, när det var dags för speedwayens semifinaler.
Men jag ångrade mig fort. 44–16 i paus i Västervik. 36–24 till gästande Smederna i Gislaved i paus. I Västervik var det förvisso avgjort redan innan kvällens match, men jag trodde nog att det i varje fall skulle bli spännande i Gislaved.
Jag hade fel. Smederna fortsätter att övertyga och överraska, de briljerade. Men någon spänning blev det inte.
Semifinaler brukar vara rafflande och underhållande. De här två matcherna vill jag glömma lika fort som gårdagens fotbollsmatch. Det var nämligen inte underhållande överhuvudtaget.
Adam Holman
foto: Erik Kruse
[…] Semifinalerna blev lika underhållande som Sveriges match mot Kosovo- Annons – […]