Daniel Henderson har varit kring Vargarnas trupp under säsongen, men inte som förare. Nu kommer Henderson in i truppen och Vargarna väljer att skriva ut dansken Kevin Juhl Pedersen. Comebacken sker redan imorgon (tisdag).
Övergången gick igenom under måndagen och det står nu klart att Henderson är redo för att köra Vargarnas match mot Indianerna. Henderson ersätter Norick Blödorn i startsjuan och Vargarna beskriver det som följande på sin Facebooksida:
”Vi gör en förändring och väljer att skriva in Daniel Henderson i truppen. I Daniel ser vi en ledande förare som med sin förmåga att motivera de andra kan komma in och lyfta laget ytterligare”, skriver Vargarna.
Dessutom är det klart att Emil Millberg lånas in i Indianerna för morgondagens match och att gästerna kör rider replacement för Bartlomiej Kowalski. Så startsjuorna är följande:
Vargarna
1. Jakub Miskowiak
2. Jaimon Lidsey
3. Oskar Polis
4. Filip Hjelmland
5. Niels-Kristian Iversen
6. Victor Palovaara
7. Daniel Henderson
Indianerna
1. Patryk Dudek
2. Bartlomiej Kowalski R/R
3. Rasmus Karlsson
4. Szymon Wozniak
5. Krzyzstof Buczkowski
6. Jonatan Grahn
7. Emil Millberg (G)
Redaktionen
foto: Erik Kruse