Robert Lambert: ”Banan i Teterow var tio gånger bättre än denna”

- Annons -Annons för ESS Play

Under tisdagskvällen kördes den första finalen i den brittiska ligan. Banan blev en snackis.

- Annons - Annons för Målillas GP

Ipswich Besegrade Sheffield med 54–36 i den första finalen. Banan var mycket svåråkt, det var flera vurpor och förarna fick kämpa för att inte köra omkull.

– Det är en av banorna som behöver granskas, det var många som klagade på GP-tävlingen i Teterow. Men den var tio gånger bättre än vad vi hade att köra på idag. Det är ett skämt, säger Robert Lambert i Eurosports sändning.

Robert Lambert fick ihop nio poäng på fem heat för Sheffield.

Hellström Bängs har inte bestämt sig om klubb i Sverige: ”Alla klubbar är aktuella”
- Annons -

Adam Holman
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. På sikt avgör det om sidan hamnar bakom betalvägg eller inte. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36

Kära läsare! Vi ser att många uppskattar sidan, men ändå är det bara några få procent som swishar en tia i månaden. Vi önskar att alla som läser regelbundet bidrar – det skulle göra stor skillnad. Arbetet tar mycket tid och innebär en del kostnader. En tia från respektive läsare hjälper oss att utveckla och hålla sidan levande.
Tack på förhand!
Swish: 123 090 82 36
Bankgiro: 5631–7373

Senaste artiklarna

- Annons -