61–28, det är ord och inga visor. Det var vad Piraterna fick se sig besegrade med borta mot Dackarna under gårdagen.
Piraterna kom snett in i matchen, och sen fortsatte det på den vägen. Till slut hade matchen runnit iväg fullständigt.
– Det hade jag inte sett komma. Vi har ju varit ganska bra borta. Vi gjorde en bra match mot Vargarna, vi var bra i Västervik, säger Piraternas lagledare Daniel Davidsson till MVT.
En av orsaken till att siffrorna blev så stora är att flera av förarna inte har varit på banan i Målilla tidigare.
– Det är lite det vi lider av. Paluch (Oskar) har inte varit här, Sörensen (Tim) har inte varit här. Lyager (Andreas) har varit här men det var en herrans massa år sedan. Sen är det ju bara så att de (Dackarna reds anmärkning) är ganska bra när de får träff också. Det är bara så det är.
Redaktionen
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36 Bankgiro: 5631–7373
[…] Piraterna kom inte upp i nivå: ”Hade jag inte sett komma” […]