- Annons -Annons för ESS Play
- Annons -

Morgan efter knappa segern: ”Det enda det här resultatet var bra för var plånboken och snittet”

Innan matchen mellan Västervik och Piraterna i Bauhausligan sa lagledare Morgan Andersson att han verkligen hoppas att Piraterna inte ska kunna störa dem. Men det kunde de absolut.

- Annons - - Annons - Annons för Mållllas GP

När matchen var slut kunde en seger med endast 47–43 konstateras. Morgan Andersson var inte nöjd med hur hans lag presterade.

– Jag ser gärna att det händer något snart. Vi kan inte vänta hur länge som helst på att det ska lyfta och vi har väl problem med egentligen halva truppen. Vi går för att vinna och behövs det så får vi försöka hitta lösningar, säger han till VT.

 – Vi måste upp rejält, känner jag. Vi måste bli bättre hemma. Tittar man på hur våra förare presterar runtom i ligorna så är vi inte där vi vill vara.

- Annons -

Även om hans lag fick med sig två poäng från matchen så finns det inte så mycket mer att ta med sig från mötet mot Piraterna.

– Vi måste få ordning på grejerna för det väntar tuffare matcher framöver. En seger är alltid en seger men Piraterna ska vi slå med mer än fyra poäng. Det enda det här resultatet var bra för var plånboken och snittet.

Redaktionen
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. På sikt avgör det om sidan hamnar bakom betalvägg eller inte. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36 Bankgiro: 5631–7373

Liknande artiklar

Kommentarer

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Translate

- Annons -

Dela artikeln

- Annons -

Senaste artiklarna