För att läsa artikeln måste du vara prenumerant och inloggad
Danmark tog sig vidare till final i lag-VM efter att ha vunnit fredagens kval i Riga.
På presskonferensen uppstod aningen märkliga scener.
– Jag har den yngsta flickvännen utbrast Leon Madsen.
Det var livad stämning i det danska laget redan från start på presskonferensen.
– Vi visst att allting kunde hända. Sjävklart funderade vi kring vad som gick fel de första heaten. Vi ändrade lite på cyklarna, höll lugnet och kom in i det, säger förbundskapten Nicki Pedersen.
Någon nyser. Leon Madsen ropar högt ”Bless you”.
– Vi jobbade väldigt bra tillsammans och det är viktigt för mig att killarna fungerar tillsammans. Vi behöver inte vara bästa vänner men vi ska vara vänner när vi är här.
Nu väntar Warszawa för det danska laget när det är dags för final där sista helgen i augusti.
– Det är en stor arena och allting kan hända där. Vi ville ta oss dit och se vad vi kan göra, även om det är flera bra lag där.
Leon Madsen som var på skojfriskt humör hade en bra dag. Han noterades för 14 poäng på sina fem heat.
– Jag kan inte berätta hemligheten, vi har ett GP här i morgon. Nej, men jag testade lite nya saker på cykeln som vi kanske borde ha gjort för längesedan. Jag skulle kanske inte säga gamla Leon, men jag var tillbaka till ”the good old days” lite. Det kändes bra.
– Nu ser jag fram emot en bra natts sömn, så är jag redo för morgondagen.
Madsen lägger till:
– Thomsen sa att jag är gammal när jag sa gamla Leon. Jag känner mig som 25. De gör sig lustiga över min ålder. Men jag har den yngsta flickvännen.
Leon Madsens förhållande med 17 år yngre flickvännen har tidigare uppmärksammats i polsk media. Nu verkar han ha självdistans.
Adam Holman
foto: Erik Kruse

