Leon Madsen gjorde åtta raka säsonger, mellan 2017 och 2024 för Czestochowa. För det blev han en uppskattad förare i klubben. Han var inte lika uppskattad när han kom dit med sin nya klubb.
Många av fansen hade räknad med att Leon Madsen skulle stanna i klubben, även om det tidigt stod klart att det skulle bli stora förändringar i uppställningen till 2025.
Till slut valde även Madsen att tacka för sig och lämna Czestochowa. Ny klubbadress blev Zielona Gora.
Under söndagen möttes de båda lagen och Madsen kom för första gången sedan bytet tillbaka till Czestochowa.
Då möttes han av en banderoll från hemmafansen.
”Du hade allting här och du var en idol. Du blev inte en mus, bara en vanlig råtta”, stod att läsa på banderollen.
Anledningen till utspelet om möss och råttor grundar sig i att Zielona Gora har musse pigg som sitt klubbmärke.
Matchen då?
Ja, den vann gästande Zielona Gora med 48–42. Leon Madsen som haft en dålig start på säsongen i Polen visade klass och noterades för 13+1 poäng på fem heat.
Redaktion
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. På sikt avgör det om sidan hamnar bakom betalvägg eller inte. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36 Bankgiro: 5631–7373
[…] Madsen välkomnades tillbaka – med syrlig banderoll: ”Bara en vanlig råtta” […]