Leon Madsen: ”Jag drömmer fortfarande om att bli världsmästare”

- Annons -Annons för ESS Play

Leon Madsen gjorde ett tillfälligt inhopp i GP-serien i Prag. I samband med det konstaterade han att världsmästardrömmen lever.

- Annons -

En tredjeplats i säsongens första GP-inhopp. Det är inte kattskit det.

För Leon Madsen hjälper det till att hålla VM-drömmen vid liv.

– Jag älskar speeedway och jag har fortfarande en dröm om att en dag bli världsmästare. Jag vet att jag har det i mig, jag tror att jag visade det för alla i lördags, säger han till FIMspeedway.com.

– Men jag kan inte vara utanför GP-serien för länge. Min ålder tickar också, jag vill tillbaka så fort som möjligt. Helst nästa år, fortsätter Madsen.

Dansken berättar vidare att han hoppas vinna EM i år och ta sig till GP-serien den vägen.

- Annons -

Redaktionen
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36 Bankgiro: 5631–7373

Kära läsare! Vi ser att många uppskattar sidan, men ändå är det bara några få procent som swishar en tia i månaden. Vi önskar att alla som läser regelbundet bidrar – det skulle göra stor skillnad. Arbetet tar mycket tid och innebär en del kostnader. En tia från respektive läsare hjälper oss att utveckla och hålla sidan levande.
Tack på förhand!
Swish: 123 090 82 36
Bankgiro: 5631–7373

Senaste artiklarna

- Annons -