För att läsa artikeln måste du vara prenumerant och inloggad
Rohan Tungate har kvalat in i GP-serien för första gången i karriären.
Men han har kört två heat i serien tidigare. Där har han ett otroligt facit.
– Jag tror att jag kan vinna varje heat, säger han till FIMspeedway.com.
Rohan Tungate har jobbat hårt för att ta sig in i GP-serien och till slut så stod han där med GP-västen på sig.
En rolig detalj med den 36-årige australiensaren är att han faktiskt har kört två GP-heat tidigare i karriären. Det gjordes i Melbourne 2017 och då blev det två framträdanden som banreserv.
Med ett minst sagt imponerande facit. Två heatsegrar på två försök.
–Vi får se hur länge jag kan hålla det. Det var ett lite roligt facit att ha. Jag fick testa på GP-serien och jag vann två heat, säger Rohan Tungate.
Nu väntar alltså en full säsong som GP-förare. Det kommer bli tufft, men Tungate är redo.
– Jag har tron på mig själv att jag kan ta tre poäng i alla mina heat jag kör. Jag vet vad jag har för kapacitet. Det kommer bli tufft, men jag ska jobba hårt och göra det bästa jag kan.
Under lördagens GP-kval stod han för en imponerande körning och såg riktigt snabb ut.
– Jag tog bara tävlingen heat för heat. Jag försökte att vara så avslappnad som jag kunde, fokuserade och försökte att inte tänka för mycket. Till slut fungerade det bra.
Läs mer om GP-kvalet:
Adam Holman
foto: Erik Kruse

