- Annons -Annons för ESS Play
- Annons -

Henderson tillbaka – klar för Örnarna

Daniel Henderson har aviserat tidigare att han ska köra SM-kvalet i Hagfors. Nu skrivs han in i Örnarnas trupp efter fjolårets skada och kommer vara tillgänglig till torsdagens bortamatch mot Solkatterna.

- Annons - - Annons - Annons för Mållllas GP

Henderson kraschade i fjol och har varit runt Vargarnas lag i BAUHAUS-ligan. På onsdag och torsdag kör han speedway igen. Daniel skrivs in i Örnarnas trupp istället för Adrian Gala. Polacken är klar för seriekollegan Griparna.

– Suget att köra speedway har funnits hela våren. Nu är det så starkt att det tagit överhanden, säger Daniel till Örnarnas Facebooksida och berättar att han inte ville att karriären skulle ta slut på grund av skadan som han ådrog sig.

– Nej, det hade varit hemskt att fått avslutat med att lämna i ambulans. Jag vill bara se framåt. Först och främst att komma i gång på allvar. Formen är inte på topp, men nu får jag en hel del varv i kroppen veckan som kommer. Jag ska träna på Smedstadion i Gröndal måndag, köra SM-kval i Hagfors på onsdag och så blir det match med Örnarna på torsdag i Karlstad.

Örnarna skriver att Gino Manzares (GP-kval) och Casper Henriksson (skada) saknas på torsdag.

Fredrik Lindgren med viktig pallplacering: ”Känner mig inte som 39”
- Annons -

Redaktionen
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. På sikt avgör det om sidan hamnar bakom betalvägg eller inte. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36 Bankgiro: 5631–7373

Liknande artiklar

Kommentarer

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Translate

- Annons -

Dela artikeln

- Annons -

Senaste artiklarna