- Annons -

Första rapport om Woffinden – så befaras skadeläget se ut

Tai Woffinden var med om en otäck olycka under söndagseftermiddagen. Nu kommer första rapporter om hur skadeläget ser ut.

- Annons - - Annons - Annons för Mållllas GP

Det var i det sjunde heatet som olyckan var framme. Tai Woffinden krokade ihop med Bartosz Bańbor och Franciszek Majewski i den första kurvan. Tai hamnade sedan under luftstaketet efter att cykeln slagit upp staketet.

Woffinden plockades efter en stund upp av en ambulanshelikopter och transporterades till sjukhus.

I Sportowefaktys livechatt skrivs följande om skadeläget:

”De första inofficiella uppgifterna från personer som befann sig i maskinparken talar om skador på båda armarna, båda benen och misstänkt brutna revben. En ambulanshelikopter från Sanok anlände för att hämta Tai Woffinden. Britten kommer med största sannolikhet att transporteras till Rzeszów.”

- Annons -

Majewski vårdades på banan och kunde sedan gå tillbaka till depån.

Adam Holman
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. På sikt avgör det om sidan hamnar bakom betalvägg eller inte. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36

Liknande artiklar

Kommentarer

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Translate

- Annons -

Dela artikeln

- Annons -

Senaste artiklarna