Indianerna tog emot Rospiggarna inför storpublik. Efter två tajta matcher fick Indianerna till slut jubla.
Folkfest, fint väder och speedway. Det blir inte mycket bättre än så. Det skulle väl i så fall vara om man tar sin första seger på tre matcher.
– Vi visste att vi mötte ett bra lag, men vi är också ett bra lag. Det har varit små marginaler i de inledande matcherna. Knapp förlust i Gislaved och än mer knapp förlust hemma mot Västervik. Den svider såklart, samtidigt som vi vet hur topptippade de är. Vi visste trots noll poäng i tabellen att vi är ett starkt lag och det visar vi här i dag, säger Indianernas lagledare Peter Johansson till Speedwayfans.se.
Ja, prestationerna har inte varit dåliga. Men det där lilla extra har saknats. Under tisdagskvällen fick Indianerna till det när man vann med 51–39 inför 5402 åskådare.
– Det är väldigt skönt såklart, man måste leverera inte bara vara nära och göra bra matcher.
Vad säger du om publiksiffran?
– Det var kul, vi körde en gratismatch med intentionen att det skulle komma mycket folk. Folk drar folk, vi hoppas att det var många nya som blev bitna och att vi får se dem igen under säsongen. Vi bjuder på bra underhållning och ett fint arrangemang.
Indianerna: 51
1. Bartlomiej Kowalski, 13 (5)
2. Luke Becker, 8+1 (5)
3. Patryk Dudek, 10 (5)
4. Rasmus Karlsson, 3+1 (4)
5. Szymon Woźniak, 10+1 (5)
6. Krzysztof Buczkowski, 2 (3)
7. Jonatan Grahn, 5+2 (3)
Rospiggarna: 39
1. Artem Laguta, 11 (5)
2. Wiktor Przyjemski, 3+1 (4)
3. Ryan Douglas, 7 (5)
4. Kai Huckenbeck, 7+1 (5)
5. Vadim Tarasenko, 9 (5)
6. Eddie Bock, 0 (0)
7. Ludvig Lindgren, 2 (3)
Adam Holman
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. På sikt avgör det om sidan hamnar bakom betalvägg eller inte. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36 Bankgiro: 5631–7373