Det har varit bråda dagar för Piraterna. 1.6 miljoner skulle in på två veckor. Nu har man klarat det och klubben kommer att satsa vidare.
På sin Facebooksida bekräftar Piraterna att de kommer att köra matchen som planerat den 1 juli hemma mot Dackarna. Dessutom då klubben ekonomisk hjälp av Motala kommun.
– Vi har haft en dialog med Piraterna och värderat det de framfört. Och landat i att vi vill se hur vi kan hjälpa Piraterna under det här året. De har ändå haft en väldig otur den här säsongen. Sen har vi vissa saker att förhålla oss till som kommun. Så det vi har landat i är att vi kommer ge Piraterna uppskov med hyran under ett års tid. Vilket motsvarar 300 000 kronor, säger kommunalrådet Mark Henriksson (M) till MVT.
Hyran ska betalas men inte just nu. Piraterna får fyra år på sig och dessutom godtar kommunen Piraternas önskemål om att slippa betala tillbaka på lånet till kommunen under 2025. Amorteringstiden skjuts upp ett år.
– Det gör ju att de kan använda de pengarna under året nu för att komma till rätta med den problematik de har, säger Mark Henriksson.
Adam Holman
foto: Erik Kruse