Bauhausliga Quizet del 1

- Annons -Annons för ESS Play

Ett nytt inslag på speedwayfans.se kommer vara en form av frågesport om den svenska ligan och ibland även andra teman. Första quizet lägger jag ut idag, mest som en rolig grej där man får tävla mot sig själv och även rätta själv. Framöver kommer det dock lite beroende på intresse att bli en riktig tävling av det med riktiga priser. Svaren publiceras under morgondagen.

- Annons - Annons för Målillas GP

Fråga 1: Vilket lag vann SM-guld 2007?
1: Västervik
X: Dackarna
2: Smederna

Fråga 2: Vilket år valde rutinerade Peter Karlsson att göra sin sista säsong i Sverige?
1: 2015
X: 2018
2: 2017

Fråga 3: Vilket taksnitt är det som gäller 2022?
1: 10.250
X: 11.00
2: 9.50

Fråga 4: Hur många SM-Guld tog Vetlanda på 2010-talet?
1: 4
X: 2
2: 5

- Annons -

Fråga 5: Hur många lag var det i Elitserien 2015?
1: 9
X: 8
2: 7

Som sagt detta är lite av ett test för att se om det blir uppskattat. Gillar ni det gör jag en riktig tävling av det med fina priser. Rätt svar publiceras under morgondagen.

Adam Holman
foto: Bengt Almgren

Kära läsare! Vi ser att många uppskattar sidan, men ändå är det bara några få procent som swishar en tia i månaden. Vi önskar att alla som läser regelbundet bidrar – det skulle göra stor skillnad. Arbetet tar mycket tid och innebär en del kostnader. En tia från respektive läsare hjälper oss att utveckla och hålla sidan levande.
Tack på förhand!
Swish: 123 090 82 36
Bankgiro: 5631–7373

Senaste artiklarna

- Annons -