- Annons -

Artem Laguta ger inte upp drömmen om VM – hade kunnat bli fler guld

Artem Laguta var regerande världsmästare när Ryssland under våren 2022 anföll Ukraina. Sedan dess har han inte kunnat köra i GP-serien.

- Annons - - Annons - Annons för Mållllas GP

35-åringen har inte gett upp drömmen att kunna fortsätta jaga nya VM-guld.

– Jag försöker att inte tänka på när jag ska avsluta min karriär. Jag känner mig i fysiskt bättre form nu än för fem år sedan och när jag inledde min karriär, säger Artem Laguta i Ekstraligans podd.

Han är övertygad att han kunde ha uppnått fler framgångar i GP-serien om han och de andra ryssarna inte blivit uteslutna.

– Det är tufft för mig, för under den tiden kunde jag ha blivit världsmästare.

Redaktionen
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. På sikt avgör det om sidan hamnar bakom betalvägg eller inte. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36

Liknande artiklar

Kommentarer

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Translate

- Annons -

Dela artikeln

- Annons -

Senaste artiklarna