Rikard Kling ligger i och har kommit med flera passningar mot Västerviks lagledare Morgan Andersson. Det inför kvällens kvartsfinal.
Kling har vid två tillfällen sagt att vad som helst kan hända när Morgan Andersson blir nervös.
– Jag kör inte speedwaycykeln och har inga kommentarer. Vi lägger väl fokus på lite andra grejer. Jag tror inte att det ska avgöras mellan mig eller Rikard Kling utan det är förarna som är ute och kör på banan, säger Morgan Andersson till Dagens Vimmerby.
– Han vill väl ha lite mediauppståndelse. Inte fan vet jag. Jag klarar mig bra ändå. Det är förarna som ska ha uppståndelse och rubriker och inte han eller jag.
Dagens Vimmerby: Blir du nervös då?
– Jag tror att jag har varit på lite större event än en kvartsfinal i Bauhausligan, säger han och nämner lag-VM-guld, pallplats i Speedway of Nations, pallplats i lag-VM och SM-finaler. Jag känner inte att det här ska vara någonting som är mer tryck på mina axlar än vad andra tävlingar är.
Redaktionen
foto: Erik Kruse