För att läsa artikeln måste du vara prenumerant och inloggad
Smederna tar emot Indianerna i premiären av Bauhausligan.
Indianernas Rasmus Karlsson har klart för sig vad som gäller för att få en bra start på säsongen.
– Att alla som ska ta poäng gör det, säger Rasmus Karlsson.

När jag når Rasmus Karlsson har han precis kommit hem från verkstaden och det är dagen före premiären i Bauhausligan.
– Det är lite spänt, det ska bli kul att få komma igång med premiären av Bauhausligan, säger Rasmus Karlsson.
Det finns en tydlig rivalitet mellan klubbarna. Någonting som också uppskattas av förarna.
– Det kommer bli kul att börja med en derbymatch. Smederna är ett topplag, men jag tror att vi har en bra chans nu när vi har byggt om vårt lag och har ett lite bredare lag.
Vad blir avgörande i morgon tror du?
– Att alla som ska ta poäng gör det och att vi reserver inte åker ut och nollar. Då ska det nog gå bra.
Försäsongen är talangen nöjd på det stora hela.
– Även om jag kunde ha kört lite mer än vad jag har gjort. Jag har varit på träningsläger i Malmö, tränat i Kumla, startträning två gånger och kört träningsmatch i Västervik.
Efter en fin säsong förra året, med bland annat ett JSM-guld, så är målet att höja sig ytterligare.
– Jag tror att jag har bra chanser att leverera mer än vad jag har gjort. Jag ska bara få till starterna lite bättre så tror jag att jag kan utvecklas ännu mer.
En skillnad i Bauhausligan i år är att reserverna får fyra heat istället för tre.
– Det är bra att vi får lite mer körning, det är inte superkul att åka 3,5 timmar eller vad det tar till Gislaved för att köra tre heat.
Adam Holman
foto: Erik Kruse


