För att läsa artikeln måste du vara prenumerant och inloggad
Västervik tog emot Indianerna i en träningsmatch.
Det inför storpublik.
– Fantastiskt kul, säger Västerviks lagledare Mikael Teurnberg till Speedwayfans.se.

880 personer hade tagit sig till Hejla Arena för att se på speedway under tisdagskvällen. Det imponerade på nya lagledaren Mikael Teurnberg.
– Att det sitter nästan 900 på läktaren är fantastiskt kul, trots att det var en kylslagen kväll. Bra intresse, säger Mikael Teurnberg.
Matchresultatet är oviktigt en sån här kväll, det viktiga är att förarna får åka heat. Men om man ändå ska titta på hur det gick så vann Indianerna med 54–36.
Västervik fick dock köra Riders Replacement för Villads Nagel som är skadad och Jacob Thorssell fick kasta in handduken på grund av sjukdom. Den sistnämnde ersattes av Avon Van Dyck.
– Det blev några bra heat, även om det var lite decimerat med skador och sjukdomar.
Vad säger du om killarnas prestation?
– Det var lite blandat. Palovaara vann sina första två heat, det såg bra ut. Anton Karlsson och Noel Wahlquist blandade och gav, ett par krascher på Noel. Det är mycket vilja. Vi ville att de skulle få en genomkörare, de har ju inte kört så mycket och det är för de svenska killarna vi gör det här.
Nu återstår en vecka till premiären i Bauhuasligan. Teurnberg har klart för sig vilka som kör.
– Jag vill inte dra på det, det är inte officiellt men, jag ska sova på det i natt de sista platserna. Jag har en bild färdig, även om det kan ändras fort med GP-tävlingar och så i helgen. Då kan man få göra om allting om det blir en skada.
Och nu har han sett organisationen ”in action” för första gången.
– Det är en fantastisk bra klubb och organisation, det finns kunniga människor. Det är kul och känns skönt, det är en bred och stark organisation. Jag lär mig också hela tiden, jag är en del i det, det är ett lagspel.
Resultat
Poäng, Västervik: Avon van Dyck 12, Victor Palovaara 9, Anton Karlsson 7, Noel Wahlqvist 5+1, Tyr Söderblom 3, Adam Carlsson 0. Rider replacement för Villads Nagel.
Indianerna: Bartosz Banbor 12 ,Villads Pedersen 10+2, Oliver Berntzon 10+1, Casper Appelgren 8+1, Alfred Åberg 6+2, Rasmus Karlsson 6, Jonatan Grahn 2+1.
Resultatet är hämtat från Nerikes Allehanda.
Adam Holman
foto: Erik Kruse

