För att läsa artikeln måste du vara prenumerant
Philip Hellström Bängs lämnar Smederna – till följd av snittreglerna. Den här gången var det han som drabbades.
Men faktum är att det alltid kommer vara någon som drabbas så länge vi har snitt.
Det är den tråkiga verkligheten.
De nya reglerna är på många sätt bra, det var på tiden att det hände någonting för att försöka hjälpa de svenska förarna. Och många av dem blir faktiskt hjälpta. Till exempel genom att man ger reserverna ett extra reservheat och att man ska ha två svenskar med snitt under 1.249 i uppställningen.
Bra för de allra flesta, på många sätt bra för sporten. Fler kommer få chansen, så är det.
Sen har vi de som inte får chansen och som inte kan vara kvar i sina klubbar då de precis missar de där ”gratisplatserna” som skapas i uppställningen. Philip Hellström Bängs senast i raden, och tyvärr, för hans del kanske den enda svensken som drabbas riktigt hårt i år.
Men så länge vi envisas om att använda snitt så kommer det bli på just det här sättet. I år är det än så länge bara ”PHB” som råkar riktigt illa ut. Om vi backar, tio 20 år så törs jag dock inte räkna på hur många förare som råkat illa ut. Jag vet inte hur många, men de är i alla fall för många.
Även om snittreglerna i år inte är fullt så värdelösa för de flesta, så är det ett faktum att de fortsätter att ställa till det. Man gynnar några med snitten och slår undan benen för några andra. Så är det alltid, frågan är bara vilka och hur många som drabbas.
Det är tråkigt att se, speciellt när det slår mot våra svenska förare. Att det blir bättre för de flesta hjälper ju inte den som drabbas negativt.
Adam Holman
foto: Erik Kruse