Wiktor Przyjemski kom till Vojens som regerande juniorvärldsmästare, och som fotskadad. Det räckte till ett silver i totalen.
Med fyra poängs försprång inför den sista och avgörande tävlingen hade Wiktor Przyjemski chansen att försvara sitt guld. Men Nazar Parnicki ville annat. Han tog fem raka heatsegrar och knep titeln.
– Stort grattis till Nazar, jag minns vår kamp från förra året. I år gjorde vi samma sak igen och jag hoppas på samma kamp nästa år, säger Wiktor Przyjemski.
Tävlingen i Vojens var den första för Przyjemski sedan fotskadan han ådrog sig i Hallstavik för några veckor sedan. Inte minst i hans första heat kunde man se att han hade väldigt ont.
– Det var en väldigt svår kväll för mig, ska jag vara ärlig så känns det inte som att jag förlorade guldet. Det känns som att jag vann silvret, det var tufft. Jag hade ont i båda mina ben.
Adam Holman
foto: Erik Kruse
[…] Regerande världsmästarens tuffa kamp mot skadan: ”Känns som att jag vann silvret” […]