Under tisdagskvällen kördes det match mellan Lejonen och Piraterna i Bauhausligan. I det femte heatet var olyckan framme.
Sammy Van Dyck och Ludvig Selvin gick omkull med stor kraft. Båda blev liggande på banan innan Sammy Van Dyck efter ett tag reste på sig.
Lejonens lagledare Anders Fröjd berättade för Värnamo Nyheter att Sammy drabbats av en handledskada, men att ingenting ska vara brutet.
Daniel Davidsson säger följande om skadeläget på Ludvig Selvin när Speedayfans.se når honom efter matchen.
– Det är rygg, handled/handskada. Han klagade på smärtor vid revbenen, svårt att få luft. Han satt fast ganska länge under luftstaketet och det trycker bra. Men jag tycker att han var vid gott mod när han lämnade i ambulans. Förhoppningvis inte någon fraktur, men det är mycket adrenalin. Det är bra att de kollar upp det.
Adam Holman
foto: Erik Kruse