Dackarna, Vargarna och Piraterna. Alla har de under de senaste veckorna lämnat Eskilstuna med ett icke önskvärt resultat. Jerker Erikssons manskap ser dock, föga förvånande mer positivt på det hela.
Smederna mot Piraterna, 61–29 på tavlan efter 15 heat.
– Vad ska man säga, det var ingen gastkramande match. Det gick lite lätt, om vi säger så. Men jobbet ska göras, det är viktigt att man går för fullt. Speciellt nu när vi går in i det absoluta slutskedet. Det är bara att smaska på, så man inte blir bekväm eller någonting, säger Jerker Eriksson till Speedwayfans.se.
Killarna krigade, trots att matchen avgjordes tidigt. Flera av dem tappade endast någon enstaka poäng.
– Det är bra, det visar att alla vill vara med och köra när det drar ihop sig. På pappret kan vi få in både Madsen och Jepsen Jensen, rent krasst. Det finns lite mer att trycka ut.

Med en match kvar av grundserien skiljer det nu en poäng mellan Smederna och Västervik, fördel Smederna.
– Vi har siktat hela tiden på att bli etta, vi åker upp till Hallstavik och har det i egna händer. Vinner vi så är vi ju etta. Vi åker dit för att vinna.
Några prestationer tycker Jerker Eriksson sticker ut i den överlägsna segern mot Piraterna.
– Vi har bra form på i stort sett alla, det är Anton (Jansson) som vi behöver få igång. Han har haft några tuffa matcher, men så är det när man är ung. Joel Andersson visar framfötterna i dag, bra starter. I dag är mest glädjande att Kim Nilsson gör en bra match. Han gör det jäkligt bra, några fina omkörningar. Kul att se.
Smederna: 61
1. Mathias Pollestad – 10+2 (2,2*,3,2*,1)
2. Jakub Jamróg – 9+1 (1*,3,3,2)
3. Kim Nilsson – 11+3 (2*,3,2*,1*,3)
4. Gleb Chugunov – 13 (3,1,3,3,3)
5. Maksym Drabik – 13+2 (3,3,2*,3,2*)
6. Anton Jansson – 0 (0,0,0)
7. Joel Andersson – 5+1 (3,2*,0)
Piraterna: 29
1. Oskar Paluch, 13+1 (3,2,2,2,1*,3,0)
2. Jonathan Ejnermark, 1+1 (0,0,1*,0)
3. Andreas Lyager, 4 (0,1,0,1,1,1)
4. Daniił Kołodinski, 2 (1,1,0,0)
5. Przemysław Pawlicki, R/R
6. Jevgenijs Kostigovs, 5+1 (1*,0,2,2)
7. Mathias Thörnblom, 4+1 (2,1*,1,0,0)
Adam Holman
foto: Erik Kruse