Woffinden lurade döden och alla oss andra – nu är han tillbaka

- Annons -Annons för ESS Play

Tai Woffinden skadades svårt i månadsskiftet mars – april. Han bröt mängder av ben och låg i koma i en dryg vecka. Nu är han tillbaka.

- Annons -

Efter olyckan har det varit oklart huruvida Tai Woffinden ska komma tillbaka till speedwaybanan eller inte. De senaste veckorna har han dock hintat om att karriären är över och att han förmodligen om han kör igen inte kommer att tävla. Utan bara göra det för att det är kul.

På Facebook delar stjärnan nu med sig av ett klipp där han kör speedway, full gas på banan i Wroclaw. Han låter oss även veta att han siktar på en comeback under 2026.

– För fyra månader sedan var jag nästan död, här är vi igen, säger Tai Woffinden i videon innan han drar iväg på cykeln.

Efter jättesuccén i GP-serien – så är det att fokusera på ligorna: ”Komplicerat”
- Annons -

Adam Holman
foto: Erik Kruse

Kära läsare! Vi ser att många uppskattar sidan, men ändå är det bara några få procent som swishar en tia i månaden. Vi önskar att alla som läser regelbundet bidrar – det skulle göra stor skillnad. Arbetet tar mycket tid och innebär en del kostnader. En tia från respektive läsare hjälper oss att utveckla och hålla sidan levande.
Tack på förhand!
Swish: 123 090 82 36
Bankgiro: 5631–7373

Senaste artiklarna

- Annons -