- Annons -Annons för ESS Play
- Annons -

Efter tuffa starten – Pedersen tar en paus från Bauhausligan: ”Har en dialog”

Nicki Pedersen har inte alls fått den start som han hoppats i återkomsten till Bauhausligan. Nu tackar han för sig i den svenska ligan, åtminstone tillfälligt.

- Annons - - Annons - Annons för Mållllas GP

Sju poäng på lika många heat i inledningen av årets säsong. Det var inte vad Nicki Pedersen hade hoppats på när han beslutade sig för en återkomst till den svenska ligan.

Efter två matcher väljer dansken nu att ta en timeout från Bauhausligan. För att fokusera på sina åtaganden i Polen, Danmark och även som dansk förbundskapten.

– Vi har en dialog vecka för vecka. Nu tar han en paus och så får vi se hur det blir med honom framöver, säger Dackarnas lagledare Rikard Kling till Vimmerby Tidning.

- Annons -

Enligt Rikard Kling är Pedersen besviken över sina resultat. Om, eller när han dyker upp i Dackarna igen är oklart.

Adam Holman
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. På sikt avgör det om sidan hamnar bakom betalvägg eller inte. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36 Bankgiro: 5631–7373

Liknande artiklar

Kommentarer

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Translate

- Annons -

Dela artikeln

- Annons -

Senaste artiklarna