- Annons -

Förarna påtalade säkerheten – riskerade att bli av med sina kontrakt om de inte körde

I kvalet till det polska mästerskapet i Poznan hamnade luftstaketen återigen i centrum. När förarna påtalade det togs det inte emot speciellt väl.

- Annons - - Annons - Annons för Mållllas GP

Efter Tai Woffindens otäcka olycka har många förare påtalat säkerheten på de polska banorna. Under tisdagens kval till det polska mästerskapet var det flera förare som inte var tillfreds med banans beskaffenhet.

När de påtalade det för klubben och domaren fick de inte det svaret de hade önskat. De fick höra att de skulle köra och att tävlingen skulle komma igång som planerat.

Förare från den lokala klubben Poznan hotades enligt Janusz Kolodziej.

- Annons -

– Förare från Poznan var de mest utsatta, jag hörde att de hotades med att bli av med sina kontrakt om de inte körde, säger Janusz Kolodziej till Speedwaynews.pl.

Janusz Kołodziej var en av förarna som valde att inte köra tävlingen. Norbert Krakowiak och Tobiasz Musielak gjorde samma sak.

Redaktionen
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. På sikt avgör det om sidan hamnar bakom betalvägg eller inte. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36 Bankgiro: 5631–7373

Liknande artiklar

Kommentarer

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Translate

- Annons -

Dela artikeln

- Annons -

Senaste artiklarna