Tai Woffinden skadade sig allvarligt under den gångna säsongen. Från och med slutet av juni tvingades han stå vid sidan av. Men nu ska han vara återställd.
För några veckor sedan gjorde Tai Woffinden sin första träning sedan skadan. Det gjordes i Australien och allting ska ha gått bra. I alla fall enligt Tais egna rapporter.
Det faktum att han inte dök upp till Rzeszows första träningar för säsongen fick fansen att fundera kring hur det egentligen står till med brittens hälsa.
Det var oklart huruvida Tai skulle kunna medverka i lagets första match eller inte.
– Vi kommer ta ett beslut om det efter träningen. Vi har bra kontakt med honom och vi pratar hela tiden om hans situation. Vi ska se hur han känner sig på banan i Rzeszow och om hans skada stör honom, sa lagledaren Paweł Pizkorz till Speedwaynews.pl.
Tai har de senaste dagarna tränat för fullt. Under måndagen och tisdagen tränade han tre timmar. Premiärmatchen som skulle kunna bli Woffindens debut var planerad att köras under tisdagen. Vädret ställde dock till det.
Därmed får Woffinden vänta på sin debut för Rzeszow. Han är hur som helst på plats och tränar för fullt.
Adam Holman
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. På sikt avgör det om sidan hamnar bakom betalvägg eller inte. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36