Torun har en makalös arena, en av världens absolut bästa. Under onsdagen kommer den vara öppen för fansen när laget tränar.
En efter en öppnar de polska banorna upp. De första träningsvarven har gjorts i såväl Torun, Ostrow som Zielona Gora.
Det var välfyllda läktare som välkomnade Ostrow när det var dags för den första träningen under helgen.
På onsdag kör Torun på samma koncept när de öppnar upp arenan för sina fans. Enligt uppgifter kommer hela laget vara på plats och träna. Även om det inte är deras första träning för säsongen så blir det den första träningen där alla förare är med.
I Toruns lag ingår stjärnor som Robert Lambert, Emil Sayfutdinov, Mikkel Michelsen och Patryk Dudek.
Adam Holman
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. På sikt avgör det om sidan hamnar bakom betalvägg eller inte. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36
[…] Storklubben gör sin första träning inför fansen […]